Föreläsningsturné i Uddevalla/Trollhättan

Föreläsningsturné – ett riktigt roligt ord att få använda. Det är föreningen Attention Uddevalla med omnejd i samarbete med flera andra som vill att många ska få möjlighet att höra mer om NPF och anordnar tre olika föreläsningar där jag är med. Eller som de själva skriver i sitt nyhetsbrev: ”Vi fortsätter arbeta för att våra medlemmar ska kunna träffas, att samhället och vi själva får ökad kunskap om NPF samt att påverka våra beslutsfattare och verksamhetschefer runt om att ta bra beslut i frågor som rör NPF och de möjligheter till stöd som våra medlemmar kan få!”

DSCF3361

Föreläsningsturné

Det är i samband med Psykatrins dag som det hålls en heldag med temat:  Neurospykiatri och
brukarinflytande. Första föreläsningsdagen är på torsdag den 13/11 i Uddevalla och nästa på fredag den 14/11 i Trollhättan. Jag medverkar också på ett medlemsmöte på Anhörigcentrum i Uddevalla på lördagen den 15/11. Tre föreläsningar på tre dagar – nog är det en föreläsningsturné!

Jag har också passat på att boka in några nätverksmöten när jag ändå befinner mig på Sveriges framsida.